Rhino’da kullanabileceğiniz yüzlerce komut var. Bunlardan bazıları vardır ki gün boyunca sürekli kullanırsınız. İşte bu yazıda size en çok kullanılan 10 rhino komutunu anlatıyorum..

1. _Curve Curve (_Curve) (Eğri) : Rhino’da herbir çizgi de aslında lineer bir eğridir. Eğri rhinoda en temel öğedir. Ve modelin oluşturulmasında çok büyük rol oynar. Rhino’da çizilen eğriler o anda geçerli olan görünüme ait oluşturma düzleminde (Construction Plane : CPlane) oluşturulur. Herbir görünüm kendi düzlemine sahiptir. Önden görünümde çizilen bir eğri önden görünüm düzleminde ve diğer koordinatı 0 (sıfır) olacak şekilde oluşturulur.

2. _Fillet Fillet (_Fillet) (Yuvarlat) : Köşeleri yuvarlatmakta kullanılır.

3. _EdgeSrf Edgesurface (_EdgeSrf) (Kenarlardan yüzey) : 2,3 veya 4 kenar seçerek yüzey oluşturma komutudur. Varolan ve karşılıklı veya bir yüzeyin kenarlarını sembolize eden eğrilerden yüzey oluşturma komutudur. Rhino’da en çok kullanılan ve/ya kullanılması gereken yüzey oluşturma komutlarından birisidir. 

4. _Loft Loft (_Loft) (Loft) : Kesit eğrilerini kullanarak yüzey oluşturma komutudur. Loft pek çok yüzeyde kullanılabilir. Gemi ve teknelerin dış kabuğunu modellemede kullanılabildiği gibi karmaşık formda kesitlere sahip yüzeyleri oluşturmada birebirdir. 

5. _Join Join (_Join) (Birleştir) : İki veya daha fazla nesneyi tek nesne haline getirir. Nesneler aynı sınıftan olmalıdır. Örneğin eğriler eğrilerle, yüzeyler yüzeylerle birleştirilebilir. 

6. _ExtrudeCrv Extrude (_Extrude) (Uzat) : Bir eğriyi belli bir yönde uzatarak yüzey oluşturmakta kullanılır. 

7. _Trim Trim (_Trim) (Kırp) : Bir nesneyi bir diğerini kullanarak kırpma işlemidir. Rhino’da çok kullanılan bir diğer komuttur.

8. _Move Move (_Move) (Taşı) : En bilinen komutlardan. Adı da kendini anlatıyor zaten.

9. _copy Copy (_Copy) (Kopyala) : Bir nesneyi farklı yerlere kopyalamak için kullanılır. 

10. _Rotate Rotate (_Rotate) (Çevir/Döndür) : Nesneyi açı belirterek çevirme işlemidir. 

Gün boyunca kullandığım komutlara baktığımda aslında bu liste daha da uzayabilir. Ancak şimdilik kısa kesiyorum. 

Peki sizin en çok kullandığınız komutlar neler?

Yorumlarınızı bekliyorum.