Rhino diğer programlarla birlikte çalışmasıyla göze çarpan bir cad programıdır ve eklentilerle birlikte yetenekleri daha da artmaktadır.

Bu yazıda « En iyi Rhino eklentileri » ni inceliyorum.

 • V-Ray

  Modeliniz ne kadar iyi olursa olsun render kaliteli değilse alıcı için bir anlam ifade etmeyecektir. Alıcı tasarımda gerçekçilik bekler. V-ray en çok kullanılan tarama eklentilerinden biridir. Göze çarpan başlıca özellikleri gerçek yansımalar, tam HDRI desteği, alan gölgeler, parlak yansımalar, birden çok işlemci kullanarak tarama desteği, anti-aliasing özelliği ve deplasman (displacement) desteğidir. Mutlaka edinmenizi öneririm.

  [download id=”10″]

 • Rhino Thumbnail Viewer

  Bu eklenti sayesinde Rhino modellerinizi Rhino ikonu yerine küçük resim olarak görebiliyorsunuz. 

  [download id=”12″]

 • T-Splines

  T-Splines bir mesh’i kullanarak NURBS uyumlu yüzey oluşturur. Düşük yüzey sayısına sahip modellerde kullanılabileceğiniz bu eklenti sayesinde organik yüzey modelleme çok daha rahat hale getirir. Endüstriyel ürün modellemede karmaşık yüzeyleri oluşturmak için birebir.

  [download id=”13″]

 • VisualARQ

  VisualARQ mimarlar için geliştirilen bir eklentidir. Mimari planları oluşturmak için ek özellikleri ve parametrik duvar, kapı, pencere, sütun, çatı gibi kolay modelleme araçları içermektedir. Eğer rhinoyu mimari tasarımda kullanacaksanız bu eklenti size büyük kolaylık sağlayacak.

  [download id=”14″]

 • Orca3d

  Rhino şüphesiz tekne tasarımı için en uygun ve yeteneklerine göre en ucuz programlardan biridir. Orca3d, Rhino’nun bu konudaki kabiliyetini hesaplar ve fairing işlemiyle destekliyor ve onu diğer tekne tasarım programlarıyla yarışır hale getiriyor.
  [download id=”16″]

 • RhinoGold

  Takı tasarımcıları için geliştirilen RhinoGold, taş stüdyosu, yüzük boyutlandırma, yüzük sihirbazı, eksenel simetriler, desen oluşturma gibi birçok özelliğe sahip bir eklentidir.
  [download id=”17″]

 • RhinoMold

  RhinoMold Rhino’da modellenen makina vb. parçaların kalıp hazırlanmasında kullanılan bir eklentidir. Kalıp hazırlama için birçok ek özellikle birlikte gelir. Modelin pilastik analizlerini de yapabilmektedir.
  [download id=”15″]

Daha fazla eklenti için rhino3d.com adresini ziyaret edin.

Peki siz hangi eklentileri kullanıyorsunuz?