3ds-max-logo

3ds Max modelleme için en efektif zoom özelliklerine sahiptir. Bu özellikleri rhino’ya eklemek çok kolay. Tek yapmanız gereken 3dsMax zoom özelliklerini incelemek ve bunu rhino’ya alias olarak adapte etmek. Yada sadece benim yazdığım kodu kendi aliaslarınıza eklemeniz de yeterli olacaktır.

Peki nedir 3ds max’ın zoom özellikleri? 3dsMax için modelleme seçilen nesne etrafında dönmektedir. Modelleme için değiştirilecek nesne seçilir ve sadece Z tuşuna tıklayarak o nesne ekranın ortasına gelir. Birkaç nesne seçilip Z’ye basıldığında da aynı şey olur. Tüm nesneleri görmek istersek de hiçbirşeyi seçmeden veya seçili şeyleri seçimden silerek Z tuşuna basarız ve tüm nesneler görünecek halde zoom out yapılır.

Rhino doğrudan tek tuşla komut çalıştırmayı desteklemez. Ancak alias’lar sayesinde istediğimiz kadar komutu tek bir kelime haline getirebiliriz. Bu kelime için harf sayısı kısıtlaması da yoktur. Bu yüzden ben bu kelimeyi Z olarak seçiyorum. (Bkz. Alias nedir)

Yapmak istediğimiz şey eğer bir nesne seçiliyse ona zoom yapmak, hiçbir şey seçilmemişse zoom extent yapmak. Bunu şu şekilde tersine çevirip yazarsak:

Zoom
Extents
Zoom
Selected

işimize yarayacaktır. Bunu alias olarak aşağıdaki gibi yazabiliriz.

'_Zoom _Extents _Zoom _Selected

Bunu Rhino > Options altında Aliases kısmında bir satıra ekleyin.
Artık komut satırına Z yazarak bu özelliği kullanabilirsiniz.

NOT: Bu numara yavaş bilgisayarlarda çok da efektif olmayabilir.

(Diğer başlıklar:Rhino’da 3dsMax zoom, 3dsMax alias, Extend Rhino)