Modelleme sırasında belki de en sık kullanılan şeylerden biri trim komutudur. Trim eğri ve/ya yüzeylerin gereksiz uzantılarını kırpmak için kullanılır. Trim yapmak için aşağıdaki adımları izleyin: 

1. Komut satırına Trim yazın veya araç çubuklarından trim-icon tuşuna tıklayın. Kesen nesneyi seçin:

trim-1

2. Kesilecek nesneye silinecek kısmından tıklayın. 

trim-23. Rhino belirgin şekilde kesişiyorlarsa nesne kesişimlerini kullanarak eğer kesişmiyorlarsa seçilen nesnenin bakış yönünden izdüşümünü kullanarak (bkz. seçenekler) kesme işlemini gerçekleştirir. 

trim-3

Trim işlemi seçenekleri: 

Extendlines – Eğer düz çizgi kullanarak trim yapılıyorsa çizgi sonsuz bir doğru olarak kabul edilir. Böylece eğer kısaysa bile extend kullanarak çizgiyi uzatmanıza gerek kalmaz. 

ApparentIntersections – Nesneler 3 boyutta kesişmese bile bakış yönündeki kesişim kullanılarak trim işlemi yapılabilmesini sağlar. Plan görünümlerinde (Top, Front, Right vb.) bu seçenek aktif olmasa bile izdüşüm kullanılarak trim yapılabilir. (Örneğin:) bir eğri kullanarak bir küre Trim yapılabilir. 

Not: Eğer trim için kullanılan eğri düzlemsel ise ve nesne ile belli bir açı yapıyorsa trim işlemi eğri düzlemine dik olarak yapılır. 

Trim’i geri almak

Trimlenen yüzeyler aslında iki kısma sahiptir. Görünen kısım ve geometriyi koruyan görünmeyen kısım. Eğer ShrinkTrimmedSrf kullanılarak geometri kısmı atılmadıysa herhangi bir anda Untrim kullanılarak trim işlemi geri alınabilir. 

Neden Trim yapmıyor?

Rhino’da trim yapabilmeniz için nesnelerden biri diğerinden büyük olmalıdır. Eş büyüklükteki (Örneğin bir dikdörtgeni enine bir çizgi ile trimlemek) nesneler öyle görünse bile her zaman birbirini kesmez. Çalışma ekranında görülen sizin bilgisayarınızın kapasitesi ve görünüm ayarlarınıza bağlı olarak çok farklılık gösterir. Bu yüzden rahat trim yapabilmek için kesen nesneyi her zaman diğerinin iki uçtan da dışa taşacak şekilde tutun:

trim-4trim-5

İpucu : Kesen nesneyi oluşturmak için CutPlane komutunu da kullanabilirsiniz. Bu komut bir nesneyi kesen bir düzlem oluşturmak için kullanılır ve en garanti trim işlemi bu düzlem kullanılarak yapılır. 

Son not:

Eğer yüklü bir modelde çalışıyorsanız ve uzun süredir kaydetmediyseniz, trim yapmadan önce çalışmanızı kaydetmeyi düşünün. Trim bazen çok karışık bir döngüye girebilir ve program hata verebilir. Sonuçta bi CTRL + S’ye bakar :)

İyi modellemeler!

 

Çalışma modelini aşağıdaki bağlatıdan indirin:

[download id=”7″]