Rhino araç çubukları komutlara kısayollar sağlar. Komut yazmayı sevmeyen kullanıcılar için araç çubuklarını kullanmak çok daha avantajlıdır. Rhino’ya yeni başlayan birisinin bunları kullanması görselliği sayesinde öğrenme kolaylığı sağlar.


Araç çubukları ekranın kenarlarına yaslanabildiği gibi ekranda herhangi bir yerde de durabilir. Kenarda durması daha rahat bir çalışma ortamı sağlar.

Rhino Standart araç çubuğu yukarıda, Main1 ve Main2 sol tarafta yaslanmış olarak başlar.

Araç ipuçları

Araç ipuçları

Araç ipuçları

Araç ipuçları bir düğmenin ne işe yaradığını gösterir. İşaretçinizi bir düğmenin üzerine getirin ve tıklamadan bekletin. Komut sarı bir etiket üzerinde belirir. Rhino’da çoğu tuş iki komut çalıştırabilir. Araç ipucu farenin hangi tuşuna hangi komutun atandığını da belirtir.

Flyout

Bazı düğmeler altında başka komutlar içeren bir araç çubuğu barındırabilir. Sağ alt köşesinde küçük bir üçgen bulunan bu tuşlara tıklayıp bir süre beklediğinizde bir araç çubuğu  belirir. Bu alt araç çubuğuna flyout denir ve genellikle temel komutun farklı şekillerini (varyasyonlarını) içerir. Flyout üzerinden herhangi bir komut seçildiğinde flyout kaybolur. Flyoutlar ana düğme üzerine sağ tıklanarak da açılabilir.