Rhino’da daha önce parça parça eklediğimiz ağaçların yerine artık parklar, ormanlar oluşturabileceğiz. Rhino peyzaj tasarım eklentisi Lands Design, WIP versiyonunu yayınladı. Halen yapım aşamasında olan eklenti, özellikle mimarların çok işine yarayacağa benziyor.

Eklentinin belkide en güzel kısmı, aynı anda parametrik olarak 2 ve 3 boyutlu peyzaj tasarımını birlikte sağlaması. Eklenti ayrıca patikaları, duvarları, havuzları, ağaç ve yeşillikleri oluşturmayı çok basit hale getiriyor.

Eklenti google earth desteği sayesinde seçtiğiniz bölgeyi 3 boyutlu olarak oluşturabiliyor. Oluşturulan 3 boyutlu yeryüzü kesiti ayrıca iki boyutlu çizimlerinizde izo eğriler şeklinde yansıyor. Tabi bu özellik Türkiye’de ne kadar tutarlı olabilir onu sorgulamak gerekli. Hızlı tasarımlar için pratik olacağı kesin.

Lands Design içinde eklediğiniz tüm bitkiler malzeme listesi şeklinde tutuluyor ve isterseniz sulama borularını dahi modelleyebiliyorsunuz. Çok geniş bir yeşillik kütüphanesi mevcut ve her türlü seçenek eklentiye eklenmiş durumda.

Eklentide kullanılan bitkiler flamingo nxt seçeneklerinde seçilen mevsime göre renk değiştirebiliyor. Bu sayede tarama (render)‘ larınız daha gerçekçi bir hale geliyor.

Lands Design hakkında daha detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Eklenti halen geliştirilmekte olduğu için bedava olarak deneyebilirsiniz. Bu fırsatı kaçırmayın derim.

Lands Design Örnek Videoları

Bahçe duvarları oluşturma ve değiştirme

Google Earth’den yeryüzü yükseklik haritasını alma

Kapalı eğri kullanarak orman oluşturma

Rhino5 ile birlikte yepyeni eklentiler ve güncellemeler hızla geliyor. Lands Design kesinlikle bu güncellemelerin en iyilerinden biri.

Sizin bu eklenti hakkındaki görüşleriniz nedir? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.