Rhino için sonlu elemanlar analizi eklentisi olan Scan&Solve tersine mühendislikte sıkça kullanılan mesh yapısını kolaylıkla analiz edebilecek Mesh analiz paketini duyurdu. Halen geliştirilmekte olan Mesh analiz paketi, 14 Şubat’a kadar geçerli deneme sürümünü (WIP 2013.1.14) buradan indirebilirsiniz.

Scan&Solve Nedir?

Intact Solutions tarafından geliştirilen rhino sonlu elemanlar analizi eklentisi Scan&Solve, oldukça pratik bir arayüze sahip. Şimdilik sadece tek malzeme seçeneği sunan Scan&Solve’da analiz yapmak çok basit bir hale geliyor. Özellikle mühendislik ve endüstriyel tasarımda çok pratik çözümler sunan eklenti, ayrıca çok hızlı şekilde raporlama da yapabiliyor.

Scan&Solve for Meshes

Eklentinin mesh analizi yapan Scan&Solve for Meshes paketi, tersine mühendislikte sıkça kullanılan lazer ile tarama işlemlerinden çıkan mesh geometrilerini, yüzey veya katı modele çevirme gereği duymadan analiz yapabilmenize olanak sağlıyor.

Örnek Videolar

Daha önce webiner kaydını paylaştığım eklenti, mesh arayüzü için iki adet örnek video yayınladı. Aşağıda örnek videoları izleyebilirsiniz.

Katı içinde kalan mesh yüzeylerine yük uygulama

Bir mesh parçasıyla bağlantılı diğer mesh yüzeylerini seçme

Eğer mühendislik ve tasarım konularında çalışmalar yapıyorsanız ve rhino üzerinde hızlı çözümler almak istiyorsanız, deneme sürümünü aktif halde iken indirip denemenizi tavsiye ederim.