Rhinoda en çok kullanılan 10 komut

Rhino’da kullanabileceğiniz yüzlerce komut var. Bunlardan bazıları vardır ki gün boyunca sürekli kullanırsınız. İşte bu yazıda size en çok kullanılan 10 rhino komutunu anlatıyorum..

1. _Curve Curve (_Curve) (Eğri) : Rhino’da herbir çizgi de aslında lineer bir eğridir. Eğri rhinoda en temel öğedir. Ve modelin oluşturulmasında çok büyük rol oynar. Rhino’da çizilen eğriler o anda geçerli olan görünüme ait oluşturma düzleminde (Construction Plane : CPlane) oluşturulur. Herbir görünüm kendi düzlemine sahiptir. Önden görünümde çizilen bir eğri önden görünüm düzleminde ve diğer koordinatı 0 (sıfır) olacak şekilde oluşturulur.

2. _Fillet Fillet (_Fillet) (Yuvarlat) : Köşeleri yuvarlatmakta kullanılır.

3. _EdgeSrf Edgesurface (_EdgeSrf) (Kenarlardan yüzey) : 2,3 veya 4 kenar seçerek yüzey oluşturma komutudur. Varolan ve karşılıklı veya bir yüzeyin kenarlarını sembolize eden eğrilerden yüzey oluşturma komutudur. Rhino’da en çok kullanılan ve/ya kullanılması gereken yüzey oluşturma komutlarından birisidir. 

4. _Loft Loft (_Loft) (Loft) : Kesit eğrilerini kullanarak yüzey oluşturma komutudur. Loft pek çok yüzeyde kullanılabilir. Gemi ve teknelerin dış kabuğunu modellemede kullanılabildiği gibi karmaşık formda kesitlere sahip yüzeyleri oluşturmada birebirdir. 

5. _Join Join (_Join) (Birleştir) : İki veya daha fazla nesneyi tek nesne haline getirir. Nesneler aynı sınıftan olmalıdır. Örneğin eğriler eğrilerle, yüzeyler yüzeylerle birleştirilebilir. 

6. _ExtrudeCrv Extrude (_Extrude) (Uzat) : Bir eğriyi belli bir yönde uzatarak yüzey oluşturmakta kullanılır. 

7. _Trim Trim (_Trim) (Kırp) : Bir nesneyi bir diğerini kullanarak kırpma işlemidir. Rhino’da çok kullanılan bir diğer komuttur.

8. _Move Move (_Move) (Taşı) : En bilinen komutlardan. Adı da kendini anlatıyor zaten.

9. _copy Copy (_Copy) (Kopyala) : Bir nesneyi farklı yerlere kopyalamak için kullanılır. 

10. _Rotate Rotate (_Rotate) (Çevir/Döndür) : Nesneyi açı belirterek çevirme işlemidir. 

Gün boyunca kullandığım komutlara baktığımda aslında bu liste daha da uzayabilir. Ancak şimdilik kısa kesiyorum. 

Peki sizin en çok kullandığınız komutlar neler?

Yorumlarınızı bekliyorum.

  8.886 görüntüleme views
Kategoriler: Dersler, Komutlar, Yeni Başlayanlar İçin
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Düşüncelerinizi Paylaşın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Ali Doğrul dedi ki:

  Network, Loft, Hide, Trim, Copy de çok sık kullanılıyor.

 2. erol dedi ki:

  Distanse, Rotate, Move, Copy, Pan, Line
  hatta bu komutlar klavye ksayoluna atadım,
  bir de görüntü kutularını açıp kolay erişim sağlıyorum.

 3. Alper dedi ki:

  Arkadaşlar, ellerinize sağlık büyük emek vererek çok güzel bir web çalışması yapmışssınız.Bilginize ve emeğinize sağlık.
  Ben Rhino ile yeni tanıştım.çok müthiş bir program.Kurcalayarak öğrenmeye çalışıyorum.Şu an takıldığım bir husus da Ekranda çizgi kalınlığının (Lineweight) , layer da verdiğimiz gibi görmeyi istiyorum ama bir türlü başaramadım.Acaba programda böyle bir komut varmı?.Teşekkürler….

 4. metinsaylan dedi ki:

  Maalesef bunu yapan bir komut mevcut değil. Rhinodaki çizgi kalınlıkları sadece yüzey kenarlarını göstermek amaçlıdır. Belki Rhino5’te bu özellik eklenebilir.

 5. Erdemega dedi ki:

  rhino cok üstün ve güzel bir program ellerinize sağlık