Rhinoceros nedir?

- Nisan 28, 2012 - 2.255 kez okundu
rhinoceros-3d-logo-ders

Rhinoceros (Rhino) NURBS tabanlı bir 3 boyutlu modelleme programıdır. Robert McNeel ve Ortakları (Robert McNeel & Associates) tarafından geliştirilmiştir. Bu yazılım genellikle endüstriyel tasarım, mimari, tekne/gemi tasarımı, mücevher tasarımı, otomotiv tasarımı, CAD/CAM, hızlı prototip üretimi, tersine mühendislik ve multimedya tasarımında kullanılmaktadır.

Rhino serbest yüzey NURBS modellemesi üzerinde uzmanlaşmış bir programdır. McNeel tarafından geliştirilen eklentileri Flamingo (Raytrace tarama/render), Penguin (Gerçeksel olmayan tarama), Bongo (animasyon) ve Brazil (gelişmiş tarama). 100′ün üzerinde üçüncü-parti eklentileri mevcuttur. Birçok modelleme uygulaması gibi, Rhino’da bir script diline ve geliştiricilere açık bir SDK (Yazılım Geliştirme Paketi) ‘ne sahiptir.

Rhino’nun gittikçe artan popülerliği onun çeşitliliği, düşük maliyeti ve 30′un üzerinde dosyayı okuyup yazabilmesindedir. Bu sayede Rhino tasarım çalışmalarında bir çeşit dönüştürücü görevi de üstlenmektedir.

Metin Şaylan Hakkında

Programcı, Gemi İnşaat Mühendisi ve Grafiker. Bilgisayar ve 3 boyutlu modelleme üzerinde çalışmaları bulunmaktadır. Birkaç internet sitesi üzerinden kullanıcılara eğitim ve destek vermektedir.